svētdiena, 2019. gada 25. augusts

-to remember & don't forget 2-


Pilsēta (vs) II example
-recover/recovered-

a [..]

Dunkerque. Viļņi šķeļas kā nesakļautas plaukstas, es zinu viss ir māns, viss ir tikai iedomas, fantāzijas un amerikānisma pārpilnas asociācijas. Uz mirkli var grimt sapnī, tas ir apaļš kā Folksvāgen vabolīte, arī pilsēta apaļa – var iet no jūras līdz ezeram, tālāk nekur, pa apli, pa elipsi, pa līkni, dzīves līkumotu mūža mežu tundru, taigu vai ienirt dziļi, dziļi nekurienē. Prāmja vīna garša kā salkana ūdens čūska kož mēlē, molu gali savienojas tikai kartēs. Molu gali pilsētā – tikai iedomu līnijas, atmiņas, vienreizējas, iedomātas vai viltotas?
Pilsēta? Vai tā esi tu ar ielām, ielām, ielām un neredzētiem cilvēkiem, ar pretī nākošām kafijas reklāmām, garām pabraucošiem mūziķiem, ak, jā viņi taču mīlēja, mīl joprojām. Ilgi ticēja. Dievs spēlējās ar metamajiem kauliņiem, izkrita kas? Skrien ielās meitenes raibos šortos, augšstilbi notrīs saulē. Kāds lamā, komentē un izsmej izstādes, kāds zīmē uz asfalta maijvaboles vai cenu piedāvājumus – tikai šodien, tikai vienreiz, nekad mūžā vairs. – Nu taisi tak’ vaļā! / Pagaidi, attaisīs./ Nu taisi bļaģ vaļā! Kas tev ir?! Davai, fiksi! Pilsēta? Tā esi tu ar mākoņiem lieliem kā nāves izkapts pār alus fabrikas torņiem. Garšo sāji ne pēc kā. Reibst tikai kaijas Vestvūdas lielveikala autostāvvietā ar knābi nespēdamas atvērt, izknābt kaut caurumu salātu trauciņā. 350 grami. Pasmags pastas, siera un kāpostu maisījums. Pilsēta?
Bet viļņi šķeļas no krasta uz krastu. Šefs izpīpē marihuānas cigareti – nav. Nē, nav izslavēts ātrums uz ceļa, nav. Vējš caur logu matos, vējš ejot tepat pāri tiltiem – ievēlēties? Bet ko? Kāpēc? Kad, kā, kur? Pilsēta? Vai tā esi tu ar pieminekļiem stingiem un kaiju izkārnījumiem pilniem matiem? Vai tā esi tu?

b [..]

Mode vasaras apģērbā vīriešiem joprojām nemainīga, gaiši pelēkais, ievalkātais tonis noturīgs. Gaita kā izstrādāts štrihs līdzās kā uzticīgs sunīts. Brauc, arī šeit brauc dzelteni kabrioleti, arī šeit zemapziņa ir tikai pliki vardi bez iemauktiem, bez zirga, bez saules acu pilienos.
Pilsēta? Streipuļo iereibis divnieks garām GB automašīnai, pamana numura zīmi – Ē, kas tas par kuili? Ko tam te vajag? Noraut bļaģ to numuru viņam! Lielbritānija pilna numuriem, kodiem, zīmēm. Kuru noraut? Pilsēta? Vai tā esi tu ar motociklistiem, melnās ādas vestēs, uzrakstu „ Ērglis” virs Malibu pludmales plāniem kokvilnas šortiem? Vai tā esi tu ar tilta galā gulošiem, kritušiem pavalstniekiem, bikses vaļā, smārds un politilēna maisiņš starp kājām, siekala notek līdz asfaltam? Pilsēta? Vai tā esi tu ar High street’ā gulošu puskailu skvoteri vai bomzi – parunāt par kultūras lietām, par dzīvi vai pasaules ritmu?
Plakanie ēku masīvi, plakanie video materiāli, pelēkie mākoņi un pelēkie prāti. Pelēkas domas vai ideoloģijas pārpalikumu sekas? Tur cilvēki dzīvojot 20 gadus uz priekšu. Patiešām? Pilsēta? Vai tā esi tu ar apgalvojumu, ka dzīvo 20 gadus kā atpalikusi? Patiešām? Ikdienas fabrikantes, ikdienas sarauktās pieres, neiecietība, ne-raksturs, nevēlēšanās, apātiskums, slāšana, gaušanās. Dobrij ģen, viruči, požalujsta. Viruči, viruči, ē, tev nav kāda kapeiciņa, nu kāds mellais? Plakanie pagalmi pilni petardēm, svilpieniem. Piektdienās, sestdienās pilsēta joprojām sajūk prātā, pēc tam rēni apgriežas uz otriem sāniem un klusi šņāc nedēļas garumā vai zāģē jaunatrastu metāla stieni. Pēc rīta peldes upītē ej pāri rudzu laukam, jā zeme saplaisājusi, plaisu plaisām kā fjordi, bet sausa. Kāds mazāks kukainītis, kāds zvērēns iekritis paliek ilgu laiku. Tā tie labākie aizejot. Bet graudi ir stingri, tie nebirst no vārpām, neliecas lietū. Tie notur pat zemi. Pat cilvēku. Pat tad, ja privātmājas galvenajai ieejai pielīmē duškabīni, baltu no plastmasas. Lapas no kokiem sabirst tāpat, kā katru gadu. Kā katru gadu ūbeles un baloži to zina no galvas.

c [..]

Pilsēta? Vai tā esi tu ar lamām, ar lētām, nesagatavotām sarunām pasākumos, ar klačām un baumām, ar spriedumiem un viedokli, nezinot, pat nepajautājot? Ar niķiem, ar ierasto raksturu vai tā neesamību, ar ambīcijām, pretenzijām?
Kad austrumu debesis saplūst vienā horizontā ar rietumiem un pirms horizonta joņo neskaitāmi oranži vilcienu reisi, otrā stāva logā blakus ēkai ar kaltes dūmtveriem sēž maza lellīte. Skatpunktā rudzi, auzas, kapu žogmale, kokos ieaugusi baznīcas smaile, saulrieti, ēnas, garas kā naktis, un ikvakara garām gājējs. Sasveicinās abi. Iekož pirkstā. Pasmaida. Sarājas, bet neaizmirst. Aiziet tālāk līdz tiltam, līdz upei, līdz putniem. Tālāk jau cita pasaule, tur saule vēl virs horizonta. Tur citreiz. Bet lellīte zina, atceras visu. Rokasspiediens te ir zudis. Neeksistē. Bet tā ir tikai formalitāte. Kad salamājas varbūt pat lieka. Formalitāte ir viss, kas nepārnāk mājās, viss, kas paliek prātā. Pielietojuma jau nav. Un nevajag. Zeme, debess, cilvēki – vienā elpā pat neelpo zivis, jūra vai okeāns – dažādas, bet formalitātes. Lauki vai pilsēta – forma. Formas pēc plauksta meklē plaukstu, formas pēc autobuss otro stāvu, sliedes slīd garām upei un tikai vientuļš ir gulbis, sabozis spārnus un spalvas, kad kāds airēt nepratējs cīnās ar laivu tā ikdienas ceļā. Formalitāte, forma. Vientuļš ir parks vasaras izskaņā, kad tajā nenoriet ēnas, vientuļš tilts, kad sniega nesagaidījis nojauš ziemas tuvošanos. Paliek fakti un atmiņas.
Pilsēta? Vai tā esi tu ar uzsistu aci ceturtdienā un pirmdienas rītā miglā iztvaikojošu kā purva rūda? Vai tā esi starp horizontiem, personām, personībām? Vai tā esi tu starp ikdienību, neiecietību, saskalotu prātu? Kas tu esi pilsēta? Kāpēc tu esi? Un kas esmu es? Un kāpēc?

P. S. Full moon. Next step

Ķiršu sveķi saulē mirdz dažādās nokrāsās, tāpat kā dzintars, kad tas vēl mitrs skalojas piekrastē. No melna līdz teju baltam. No rīta dzestrumā aprasojuša līdz saules tveicē mīksta un lēni piloša. Uz pirkstiem, cilvēkiem. Uz domām.
Vai cilvēks ir garšīgs? Kad to noēd līdz baltam kaulam? Kad to nopēta, izdara spriedumu un secina? Vai kaula garša ir tā, kas satur pilsētu kopā? Vai postsindroms ir tik spēcīgs, ka tas iekodis pats sev mēlē līdz asinij saka: saldas? Vai cilvēks ir kvadrāts vai kvadrātsakne? Elements, detaļa vai mīcāma viela pēc kādai iegribas vai aklas pēctecības? Vai pilsēta ir pūznis vai pūžņojošs elements? Vai tā esi tu pilsēta? Vai tas esmu es? Un kāpēc?
Jautājumus šeit neuzdod. Izpilda tikai pavēles, rīkojumus vai stereotipus, klišejas, štampus. Bet kāpēc?







Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru